Ο Ρόβας καθάρισε για την Παναχαϊκή στον Βόλο!

Η Παναχαϊκή επικράτησε 4-1 του Ολυμπιακού Βόλου στην παράταση και πέρασε στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισπανό Νίλι που πέτυχε γκολ και έφτιαξε δύο ακόμη η Παναχαϊκή πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, έστω και στη διαδικασία της παράτασης επικρατώντας 4-1 του Ολυμπιακού Βόλου στο γήπεδο Αλμυρού.

Το φιλμ του αγώνα:.
8′ Σουτ του Ζέρη η μπάλα ψηλά άουτ.
10′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή, ο Νίλι βρήκε ωραία στην περιοχή το Ρόβα, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να σκοράρει. Η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Σιδεράκη.
37′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Τραορέ. Γύρισμα του Λυμπεράκη από αριστερά, ο Ρόβας δεν πρόλαβε να πλασάρει, η μπάλα έφτασε στον Τραορέ που έκανε το αουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
41′ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίλι η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ! 0-1!
48′ Φάουλ του Νίλι, η μπάλα στην περιοχή αλλά δεν βρέθηκε παίκτης της Παναχαϊκής.
52΄ Ο Νίλι έκλεψε την μπάλα έστρωσε ωραία στον Ρόβα που σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και κατ΄’εληξε κόρνερ, αφού είχε κοντράρει σε αμυντικό του Ολυμπιακού.
66′ Ωραία σέντρα του Νίλι, ο Ζαμόρα, ψαλίδι ανάποδο άουτ.
70′ ΓΚΟΛ: Λάθος πάσα του Λυμπεράκη μέσα στον άξονα, ο Γκουντρουμπής γίνεται κάτοχος της μπάλας και ισοφαρίζει σε 1-1!
72′ Φάουλ του Νίλι άουτ.
79′ Μασούρας, Λεσάι, αντί Πανάγου και Λυμπεράκη
80′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Κολοβούρη να σώζει την Παναχαϊκή με το σουτ του Γκουντρουμπή.
88′ Τεράστια φάση με τον Ελευθεριάδη να αστοχεί από καλή θέση η μπάλα στο δοκάρι!
91′ Σουτ του Ελευθεριάδη, λίγο άουτ.
94′ Σουτ Αναστασίου, μπλόκαρε ο Κολοβούρης.
98′ Εξαιρετική σέντρα του Νίλι, ο Πατρινός με κεφαλιά σκοράρει το 2-1!
100′ Ο Ρόβας μετά από τη νέα καταπληκτική μπαλιά του Νίλι σκοράρει για το 1-3 και ξεμπερδεύει η Παναχαϊκή με την πρόκριση.
113′ Αντεπίθεση για την Πατρινή ομάδα και ο Ρόβας νικάει για δεύτερη φορά τον Σιδεράκη για το 4-1!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σιδεράκης, Κακάμης, Καμπέρης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Ζέρτης, Μεττέα (57′ Κατσαγεωργίου), Αρσένης (46′ Αναστασίου), Γκουντρουμπής, Παπαδάκος (46′ Μπάλλας), Μπουμπούκης (46′ Κορέλας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου (79′ Μασούρας), Λυμπεράκης (79′ Λεσάι), Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Πετράτος (35′ Ντε Τόμας, 96′ Πατρινός), Castellanο, Traore (55′ Ελευθεριάδης), Nili, Polleto (55′ Καραγιάννης), Ρόβας.