ΟΦΗ – Άρης 3-2: Ματσάρα στην Κρήτη με νικητές τους μελανόλευκους (+videos)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις, οι Κρητικοί διατήρησαν τη δυναμική τους απέναντι στους Θεσσαλονικείς και κατάφεραν να αποσπάσουν μια σημαντική νίκη με 3-2, διατηρώντας την αήττητη πορεία τους στην έδρα τους.

Ο ΟΦΗ κατέκτησε μια σημαντική νίκη με 3-2 κόντρα στον Άρη στο “Θ. Βαρδινογιάννης” για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη φορά στο 6ο λεπτό με σουτ του Σίστο που σταμάτησε στο δοκάρι. Ο ΟΦΗ αντέδρασε και έχασε ευκαιρίες με τους Φούντα και Γιουνγκ. Στο 18ο λεπτό, ο Νους κέρδισε πέναλτι από τον Μοντόγια, με τον Γιουνγκ να το εκτελεί εύστοχα και να βάζει μπροστά τον ΟΦΗ.

Οι Γιουνγκ και Νους συνέχισαν να απειλούν, αλλά οι προσπάθειές τους απέτυχαν να βρουν το στόχο. Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης ανέβασε την πίεση, με τον Μορόν να χάνει τρεις ευκαιρίες. Στο 57ο λεπτό, ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά από φάουλ του Σενγκέλια έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στον ΟΦΗ.

Ο Άρης αντεπίδρασε στο 66ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηθεοδωρίδης. Ο Μορόν το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-1.

Στο 72ο λεπτό, ο Άρης έχασε ακόμη μια ευκαιρία με κεφαλιά του Φαμπιάνο. Στο 82ο λεπτό, ο Έντι Σαλσέδο, στο ντεμπούτο του με τον ΟΦΗ, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ για το 3-1.

Ωστόσο, στο 86ο λεπτό, ο Μορόν κέρδισε δεύτερο πέναλτι από τον Χατζηθεοδωρίδη και το εκτέλεσε για το 3-2.

Παρά την πίεση του Άρη, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Αποστολάκης (78΄Κουτεντάκης), Μπαΐνοβιτς, Νους (73΄Σαλσέδο), Φούντας (73΄Μπάκιτς), Σενγκέλια, Γιουνγκ.

Άρης: Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (73΄Βέλεθ), Μοντόγια, Σιφουέντες (89΄Ζαμόρα), Νταρίντα (65΄Μόντσου), Σίστο (65΄Φετφατζίδης), Γκαρθία, Ντιαντί (46΄Σαβέριο), Μορόν.

Πηγή: ertsports.gr