Σπορ

Οι επιτυχίες του Μεσσηνιακού ΓΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου

Ασημένιο Μετάλλιο ο Σφακιωτάκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/ Γυναικών στο Βόλο – Αξιόλογη η παρουσία των υπόλοιπων Αθλητών-Αθλητριών

Ο Νίκος Σφακιωτάκης

Το Σαββατοκύριακο 29-30 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Βόλου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών/ Γυναικών και Ανδρών/ Γυναικών Κ23. Ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. 1888 συμμετείχε με ιδιαίτερη επιτυχία στην σπουδαία αυτήν διοργάνωση, στην οποία έλαβαν μέρος επίσης πολυάριθμοι αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα.
Ο Μεσσηνιακός εκπροσωπήθηκε από 2 αθλητές και 2 αθλήτριες. Ο Νίκος Σφακιωτάκης, ταλαντούχος αθλητής των 400μ με εμπόδια,  είχε την εντυπωσιακότερη παρουσία καθώς κατέκτησε την 2η θέση (ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 54".68) στην κατηγορία Κ23 (5η θέση στο γενικό σύνολο).
Εξίσου αξιόλογη ήταν και η αγωνιστική παρουσία του Χρήστου Θεοδωρόπουλου, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό των 100 μέτρων. Ο Θεοδωρόπουλος, παρότι ασχολείται με τον στίβο λίγες μόνο εβδομάδες, με συνεχή βελτίωση των επιδόσεων του κατάφερε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα να τρέξει τα 100μ. σε 10.90.
Στον προκριματικό του ακοντισμού γυναικών έλαβαν μέρος οι αθλήτριες Αγγελική Αλεξανδράκη και Σταυριάνα Σταθοπούλου οι οποίες κατέλαβαν την 17η (35,78μ. καλύτερη φετινή της επίδοση) και 18η θέση (33,85μ.) αντίστοιχα.