Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ιστορική επίδοση για Χρήστου – Έχασε το μετάλλιο για 2” του δευτερολέπτου (+videos)

Ο Απόστολος Χρήστου έγραψε ιστορία με την καλύτερη θέση Έλληνα κολυμβητή στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά με 52.41 έμεινε στην 4η θέση για 2 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης έδωσε μεγάλη μάχη για να γίνει ο πρώτος κολυμβητής της χώρας μας που κατακτά μετάλλιο στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του πλανήτη, αλλά τελικά το έχασε για δύο μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ο Χρήστου με επίδοση 52.41 έμεινε στην τέταρτη θέση, αφού ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που πήρε την τρίτη θέση, έκανε 52.39.

Νικητής ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 52.00 και δεύτερος ο Κινέζος Τζιαγού Σου με 52.32.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Απόστολος Χρήστου εμφανίστηκε απογοητευμένος. «Δεν μου αρκεί η 4η θέση. Είμαι στεναχωρημένος γιατί πίστευα ότι το είχα. Ήρθα εδώ για ένα Ολυμπιακό μετάλλιο, αλλά δεν τα κατάφερα», είπε μεταξύ άλλων ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης.