Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο από τον Κουρουγκλίεφ στην ελευθέρα πάλη (+ videos)

Ένα ακόμη μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα, καθώς ο Νταουρέν Κουρουγκλίεφ κατέκτησε το Χάλκινο στον τελικό των 86 κιλών της ελευθέρας πάλης κερδίζοντας τον Νάζεμ Αμινέ Μάιλς από το Σαν Μαρίνο με 5-4.

Ήταν το 8ο συνολικά μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους Αγώνες του Παρισιού. Το μεσημέρι ο πρωταθλητής της Ελλάδας αντιμετώπισε στα ρεπεσάζ τον Αυστραλό Τζέιντεν Αλεξάντερ Λόρενς, το οποίο νίκησε με τεχνική υπεροχή (10-0) πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος του αγώνα και προκρίθηκες έτσι στον… τελικό για την 3η θέση.

Εκεί σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, προηγήθηκε 4-0, δέχτηκε την επίθεση από τον Αμερικανό αντίπαλό του, που στα τελευταία λεπτά τα έδωσε όλα, ισοφάρισε 4-4, αλλά ο Κουρουγκλίεφ άντεξε και επικράτησε 5-4.

Η Ελλάδα έτσι κατακτά μετάλλιο στην πάλη, που έχει δώσει μεγάλες στιγμές και επιτυχίες στο παρελθόν, μετά από 20 χρόνια και τους Ολυμπιακούς του 2004 στην Αθήνα. Ο 3 φορές πρώτος στους Πανευρωπαικούς Κουρουγκλίεφ, που γεννήθηκε στο Νταγκεστάν, την ιδιόμορφη αυτή επαρχία της Ρωσίας που έχει μακρά παράδοση στην πάλη, δικαίωσε αυτούς που τον έφεραν στην Ελλάδα να αγωνισθεί με το εθνόσημο, ο ίδιος υποσχέθηκε μετάλλιο και το κατάφερε. Νικώντας τον Αμερικανό Αμινέ που ήταν χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Τόκιο.