Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 0-0: Του έκοψε το σερί μέσα στο Καραϊσκάκη!

Ο Παναιτωλικός έβαλε φρένο στον Ολυμπιακό! Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να αντέξει την έντονη πίεση του Ολυμπιακού στο Φάληρο και, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, έφερε τους Πειραιώτες στην πρώτη τους ισοπαλία με σκορ 0-0.

Φωτό: ertsports.gr

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησε στην αρχή, με την μπάλα να κυκλοφορεί κυρίως από τα αριστερά και τον Βέλντε να ηγείται στις επιθέσεις. Ωστόσο, η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από τον Παναιτωλικό, με τον Πέρες να περνάει την μπάλα στον Μαυρία, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει με σέντρα σουτ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν πολλές φορές να σπάσουν την άμυνα του Παναιτωλικού με σέντρες, αλλά οι προσπάθειές τους περιορίστηκαν σε δύο σουτ του Ντόη από μακριά που δεν απείλησαν ουσιαστικά. Στο 20ο λεπτό, ο Μαρτίνς έκανε μια πάσα στον Τσικίνιο, ο οποίος βρήκε τον Έσε για ένα συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 40ο λεπτό, ο Παναιτωλικός κοντά στο να προκαλέσει αναστάτωση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τον Μαυρία να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Στην επόμενη φάση, η κεφαλιά του Τσικίνιο κατέληξε στην αγκαλιά του Τσάβες και το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα συρτό σουτ του Ορτέγκα που μπλόκαρε ο Τσάβες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την ένταση του παιχνιδιού και προσπάθησε να βρει λύσεις για να διασπάσει την άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 47ο λεπτό, ο Έσε σέντραρε, αλλά ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 57ο λεπτό, ο Ροντινέι έκανε μια εξαιρετική πάσα, αλλά ο Τσάβες έκανε μια κρίσιμη απόκρουση.

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε αλλαγές προσπαθώντας να φρεσκάρει την ομάδα του, και οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν την πίεση. Στο 66ο λεπτό, ο Μαρτίνς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κακή έξοδο του Τσάβες, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Ροντινέι σούταρε και πάλι η μπάλα αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Στο 69ο λεπτό, ο Ολιβέιρα έκανε ένα σουτ, αλλά η προσπάθεια του Μαρτίνς πέρασε ψηλά άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε με ευκαιρίες όπως η του Ολιβέιρα στο 85ο λεπτό και η κεφαλιά του Ελ Κααμπί στο 90+2′, αλλά κανείς δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για το γκολ. Ο αγώνας τελείωσε με το σκορ να μένει στο 0-0.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι (83′ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (60′ Κάρμο), Ορτέγκα, Στάμενιτς (60′ Ολιβέιρα), Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο (60′ Γιάρμετσουκ), Βέλντε (60′ Γουίλιαν), Ελ Κααμπί

Παναιτωλικός: Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν (76′ Ματζδέβατς), Λιάβας, Μαυρίας (76′ Στάγιτς), Τορεχόν, Πέρεθ, Μπουζούκης, Μπελεβώνης (70′ Λουίς), Ντίαζ (62′ Ρόα), Λομόνακο

Πηγή: sport-fm.gr, ertsports.gr