Παναθηναϊκός – ΑΕΚ Λάρνακας 3-1: Φιλική “πράσινη” νίκη (+videos)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος συγκριτικά με την εικόνα του στην Αυστρία και επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ Λάρνακας στην Λεωφόρο στο πρώτο καλοκαιρινό φιλικό στην Ελλάδα, με τον Μπακασέτα να τον καθοδηγεί με δύο πανέμορφα γκολ.

Μετά από την περίοδο μίνι παραμονής στην Αυστρία για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας όπου έδωσε τρία φιλικά ματς, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη βάση του και στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό επί ελληνικού εδάφους έδειξε καλά δείγματα, αφήνοντας υποσχέσεις για ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Αντίπαλος για τους πράσινους ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας στην Λεωφόρο, με τους παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο να μην επηρέαζονται ούτε από τις υψηλές θερμοκρασίες ούτε από την μικρή παρουσία κόσμου στις εξέδρες και να έχουν μία άκρως ικανοποιητική απόδοση, για να φτάσουν σε ένα πειστικό 3-1.

Πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση ήταν ο Τάσος Μπακασέτας που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του με άπιαστα σουτ εκτός περιοχής, με το τριφύλλι να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος (ντεμπούτο για τον Μαξίμοβιτς που μπήκε αλλαγή στο 64′) και να σφραγίζει τη νίκη με υπέροχο σκαφτέ πλασέ του Βαγιαννίδη τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό επί ελληνικού εδάφους και μόλις στο 3ο λεπτό έκανε τους αντιπάλους του να αισθανούν την πίεσή του (ο Γερεμέγεφ δεν έκανε το κοντρόλ όπως θα ήθελε μετά από το γύρισμα του Μπακασέτα), για να έρθει το γκολ πριν καν συμπληρωθεί το 10λεπτο.

Συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μαντσίνι από τα δεξιά οι αμυντικοί της ΑΕΚ Λάρνακας δεν απομάκρυναν και η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό έγραψε το 1-0, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Κύπριοι κράτησαν λίγο περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους και επιχείρησαν να απειλήσουν, για να χάσουν στο 21′ τη μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο μέρος, με την κεφαλιά του -άλλοτε πράσινου- Φακούντο Σάντσες να υποχρεώνει τον Λοντίγκιν σε εντυπωσιακή επέμβαση με γροθιές.

Ακολούθως, οι πράσινοι πήραν πλήρως τα ηνία μέσω καλής κυκλοφορίας της μπάλας και πρέσινγκ ψηλά στην αντίπαλό τους και άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 37ο λεπτό, με το “γεμάτο” σουτ του Τζούριτσιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής να στέλνει τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι πριν φύγει άουτ.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα δίκαιο προβάδισμα, αποσπώντας μάλιστα το χειροκρότημα του κόσμου τους στις εξέδρες για την καλή εικόνα τους στο χορτάρι και τη σαφή βελτίωσή τους σε σύγκριση με τα προηγούμενα φιλικά στην Αυστρία, απέναντι σε Πάφο και Μπράουνσβαϊγκ.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο δεν έκανε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους πράσινους να παίζουν γρήγορο και άμεσο ποδόσφαιρο που ενθουσίασε τον Ουρουγουανό και τον κόσμο τους και να πετυχαίνουν και δεύτερο γκολ στο 51′

Πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο Τάσος Μπακασέτας, με τον κάπτεν της Εθνικής Ελλάδας να βρίσκει ελεύθερο πεδίο εκτός περιοχής και να “οπλίζει”, για να στείλει τη μπάλα στο δεξί παράθυρο με ασύλληπτο σουτ με το αριστερό.

Ο ίδιος παίκτης είχε ευκαιρία για χατ-τρικ στο 53′ αλλά την σπατάλησε από πλεονεκτική θέση, με τον Αλόνσο να βλέπει τα πράγματα που ήθελε από τη βασική ενδεκάδα του και μετά από το 60ο λεπτό να κάνει μαζεμένες πέντε αλλαγές, με τον Νεμάνια Μαξίμοβιτς να κάνει έτσι ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα.

Η ΑΕΚ Λάρνακας απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 69′, όμως ο Γκαρθία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντραγκόβσκι με διπλή προσπάθεια, με τον Παναθηναϊκό να έχει στο 79′ μία καλή ευκαιρία με τον Αϊτόρ, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν ακόμη περισσότερο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν ακόμη δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Στο 85ο λεπτό οι Κύπριοι μείωσαν σε 2-1 με το αυτογκόλ του Μλαντένοβιτς (η μπάλα βρήκε στο σώμα του μετά από απόκρουση του Ντραγκόβσκι στο πλασέ του Σάντος) ενώ στο 86′ ο Βαγιαννίδης δέχτηκε ωραία ασίστ από τον Λημνιό και εκτέλεσε με πανέμορφο σκαφτέ πλασέ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο παιχνίδι, με τους πράσινους να κρατούν το 3-1 ως το φινάλε και να στέλνουν ενθαρρυντικά σημάδια στον κόσμο τους ενόψει της συνέχειας, 12 μάλιστα ημέρες πριν από το πρώτο φετινό παιχνίδι τους στην Ευρώπη στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Europa League.

• ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (65’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ (75’ Κάτρης), Σένκεφελντ (64’ Μαξίμοβιτς), Κώτσιρας (65’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι (65’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (75’ Πέρεθ), Τζούρισιτς (75’ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ
  • ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Αλομέροβιτς (46′ Τούμπας), Σάντσες, Μιλίσεβιτς, Καμπρέρα (56’ Σουάρεθ), Γκαρσία, Λέντες, Ντίμερς, Φαράι (68’ Σάντος), Ενρίκες, Γκιούρσκο (56’ Γκάμα), Σολ (83’ Βασιλείου).