Παναθηναϊκός – Λανς 2-0: Κόσμος και μεταγραφές του έδωσαν την πρόκριση (+videos)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από ένα πραγματικό θρίλερ στο Ολυμπιακό Στάδιο, αλλά τελικά επικράτησε της Λανς με 2-0, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στην κυρίως φάση του Conference League.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά στο Ολυμπιακό Στάδιο, με την υποστήριξη των περισσότερων από 60.000 φανατικών οπαδών, δημιουργώντας μια καυτή ατμόσφαιρα.

Παρά τις αρχικές προσπάθειες του Παναθηναϊκού, η Λανς είχε την πρώτη καλή στιγμή, με μια κεφαλιά του Σαΐντ να περνάει οριακά άουτ. Στο 14ο λεπτό, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Λανς μετά από μαρκάρισμα του Μλαντένοβιτς στον Ντιούφ, όμως ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Σότοκα, κρατώντας το 0-0.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες, όπως το σουτ του Τετέ στο 25ο λεπτό, αλλά η Λανς παρέμενε επικίνδυνη, με τον Ντραγκόφσκι να κάνει άλλη μία σημαντική απόκρουση στο 33ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λανς συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στις αντεπιθέσεις. Στο 61ο λεπτό, οι αλλαγές του Αλόνσο αποδείχθηκαν καθοριστικές, καθώς μόλις 30 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πελίστρι, μετά από ωραία ενέργεια του Ιωαννίδη, έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και συνέχισε να πιέζει. Στο 86ο λεπτό, ο Μαντσίνι έβγαλε μια εξαιρετική πάσα στον Τετέ, που σημείωσε το 2-0, προκαλώντας πανηγυρισμούς στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ο Ιωαννίδης είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 στο 89ο λεπτό, αλλά αστόχησε.

Παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, οι “πράσινοι” κράτησαν το σκορ και προκρίθηκαν πανηγυρικά στη φάση των ομίλων του Conference League.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Ίνγκασον (79′ Σχένκεφελντ), Κώτσιρας (61′ Βαγιαννίδης), Αράο, Τσέριν (61′ Μαξίμοβιτς), Πελίστρι (82′ Τζούρισιτς), Μπακασέτας (61′ Μαντσίνι), Τετέ, Ιωαννίδης.
Λανς (Γουίλ Στιλ): Σαμπά, Σαρ (67′ Χαϊντάρα), Κουσάνοφ, Γκραντί (87′ Ενζολά), Μασάδο (67′ Τσάβεζ), Ντιούφ, Τόμασον, Φρανκόφσκι, Περέιρα (66′ Φουλγκίνι), Σότοκα, Σαΐντ (67′ Λαμπό-Λασκαρί).