Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76: Έκανε το 2-1 και ελπίζει… (+videos)

Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια, σκόραραν κατά ριπάς και διέλυσαν τον ανταγωνισμό, με τον Εργκίν Αταμάν να βλέπει αποτελεσματικότητα στο δίποντο και σημαντική συνεισφορά από τον Κώστα Σλούκα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Νικόλα Μιλουτίνοβ, με τους Γουόκαπ, Κάναν, Πετρούσεβ να έχουν καλά διαστήματα, αλλά το χαμηλό ποσοστό στο δίποντο και μερικές κακές αποφάσεις στα μέσα της τέταρτης περιόδου να κρίνουν την αναμέτρηση.

• Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76
  • Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 12/6 στις 21:15
  • Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 14/6 στις 21:15 (αν χρειαστεί)

Ο MVP

Κέντρικ Ναν (21 πόντοι, 6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές) και Ματίας Λεσόρ (17 πόντοι, 7/7 δίποντα, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) ήταν μακράν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού και μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου. Αξίζει πάντως ειδική αναφορά στον Κώστα Αντετοκούνμπο που σε δέκα λεπτά έγραψε 8 πόντους από 3/3 δίποντα και 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος είχε σερί σπουδαίες εμφανίσεις, αυτή τη φορά όμως δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό. Αντιθέτως, ήταν κακός με 0/4 δίποντα και με δύο ασίστ για δύο λάθη σε 13 λεπτά.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 4/4 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, που εκτέλεσε μόλις ένα τρίποντο την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 2/7 από την περιφέρεια. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σούταραν με 76% στο δίποντο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 42%. Στο τέλος της βραδιάς οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (21-17), οι πόντοι στη ρακέτα (42-36), οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (10-80, οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς (24-18) ήταν όλα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο αγώνας

Με Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, με Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός που είδε τον βασικό του σούτινγκ γκαρντ να χρεώνεται με δύο φάουλ στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα. Λίγο μετά με δύο χρεώθηκε και ο Παπανικολάου, με τον Μήτογλου να βάζει βολές για το 11-6 στο 4′, αλλά τους ΜακΚίσικ – Λαρεντζάκη να κρατούν τους Πειραιώτες στο ματς και μαζί με τον Μιλουτίνοβ να γράφουν το 19-18. Στο φινάλε της περιόδου, πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν χτίσει προβάδισμα πέντε πόντων (23-18) χάρη στην αποτελεσματικότητά τους κοντά στο καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με επιθετικά φάουλ των Γουίλιαμς-Γκος – Παπαπέτρου, με καλάθια των Ναν – Αντετοκούνμπο για το 31-20 και με ένταση ανάμεσα στον Μπαρτζώκα και τους παίκτες του που έδειχναν μπερδεμένοι, ίσως από τη μεγάλη φθορά με τα φάουλ. Οι δύο που ξεχώριζαν από τον Παναθηναϊκό (Ναν – Αντετοκούνμπο) έδωσαν στους πράσινους αέρα 14 πόντων (38-24), την ώρα που οι Πειραιώτες πάλευαν για να επιβιώσουν και τελικά το κατάφερναν με καλάθι του Κάναν για το 43-34 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άνοιξε με ακόμη περισσότερο πείσμα στο παρκέ, με τον Λεσόρ να παραμένει αγρίμι και με τον Πίτερς να μειώνει στους οκτώ (49-41) μετά από κλέψιμο, κερδισμένο φάουλ και 2/2 βολές. Τα τρίποντα των Παπαπέτρου – Ναν δεν τρόμαξαν τον Ολυμπιακό, που είχε εκπληκτική αντίδραση, μείωσε στους έξι (56-50) με βολές του Κάναν, μείωσε στους τέσσερις (61-57) με γκολ-φάουλ του Πετρούσεβ και στο δίποντο (61-59) με αυτοκαλάθι του Ερνανγκόμεθ που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κάναν και Πετρούσεβ χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τα ομαδικά μέσα σε 2:30 και όλα έδειχναν να λειτουργούν υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Ναν με βολές έγραψε το 72-66 στο 34′, ο Κάναν απάντησε αμέσως για το 72-69, ο Ναν έκανε αντιαθλητικό στον Μιλουτίνοβ και ο Σέρβος με 2/2 μείωσε στον πόντο πριν καρφώσει για το προσπέρασμα. Ο Λεσόρ απάντησε με γκολ-φάουλ, ο Παπαπέτρου έβαλε τρίποντο για το 78-73 και ο Σλούκας έγραψε το 80-73 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 17 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 6, Βιλντόσα, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος (0/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/25 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 26 φάουλ.