Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 83-76: Η παρτίδα του τίτλου θα συνεχιστη στο ΣΕΦ

Το “τριφύλλι” απώλεσε μία μεγάλη διαφορά, όμως στο τέλος είχε καθαρό μυαλό και με σκορ 83-76, έκανε το 2-1 και θα πάει στον Πειραιά, να ψάξει το “break”. Οι “ερυθρόλευκοι” με τη σειρά τους, θέλουν να τελειώσουν την υπόθεση-πρωτάθλημα και να πανηγυρίσουν το τρίτο συνεχόμενο νταμπλ την ερχόμενη Τετάρτη (12/6, 21:15 ΕΡΤ3).

Πηγή: ertsports.gr

Πολύ προσεκτικές ήταν και οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πολύ στην επαφή, ενώ ο Ολυμπιακός έστηνε συνέχεια πικ εν ρολ με τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος είτε τελείωνε τις φάσεις, είτε τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του. Το 9-6 υπέρ των γηπεδούχων δεν έλεγε πολλά, με τον Ουόκαπ να είναι παραγωγικός και εύστοχος από την περιφέρεια, όμως στην αντίπερα όχθη οι Λεσόρ και Ναν, κουβαλούσαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Οι δυο τους σκόραραν τους 14 από τους συνολικά 23 πόντους των πρασίνων στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Μιλουτίνοφ με έξι ήταν ο πρώτο σκόρερ για τους Πειραιώτες, ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις δύο πόντους σε πέντε λεπτά κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό, να πάρει ένα προβάδισμα της τάξεως των έντεκα πόντων (31-20), χάρη στην αθλητικότητα του Κώστα Αντετοκούνμπο και την οξυδέρκεια του Ναν, που στην κυριολεξία τα έκανε όλα σε άμυνα κι επίθεση. Οι Πειραιώτες δεν έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση, όμως ο Πίτερς ήταν άστοχος (1/4), ενώ και ο Γκος δεν είχε βρει διαδρόμους προς το καλάθι. Η άμυνα του τριφυλλιού ήταν εντυπωσιακή, ο Ναν είχε ήδη σκοράρει 15 πόντους και το 40-24, αποτυπώνει πλήρως, ποια ομάδα ήθελε περισσότερο το ροζ φύλο αγώνα. Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο μείον εννέα (43-34), χάρη σε ένα καλό τελευταίο δίλεπτο (Πίτερς και Γκος φρόντισαν γι’αυτό), ενώ ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την στιγμιαία του χαλάρωση.

Η αναμέτρηση έγινε σκληρή, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, με τον Ολυμπιακό να κάνει τη δική του αντεπίθεση. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε κυρίως με ατομικές ενέργειες, του Ναν, ή του Λεσόρ, ενώ ο Κάνααν άρχισε να δημιουργεί εκ νέου πολλά προβλήματα στους αντιπάλους του. Ο Μιλουτίνοφ έτρεχε εξαιρετικά το γήπεδο και το 55-48, είχε αγχώσει τους γηπεδούχους, που μην ξεχνάμε έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο. Πέντε πόντοι του Παπαπέτρου και δύο καλές άμυνες του τριφυλλιού, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-49), όμως ο Πετρούσεφ με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 59-52, ενώ λίγο αργότερα με γκολ φάου, έφερε τον Ολυμπιακό στο μέιον τέσσερα με 28 δεύτερα ν’απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά με μία απίστευτη καραμπόλα, ο Ερνανγκόμεθ σκόραρε ενάντια στην ομάδα του και το 61-59, προετοίμαζε άπαντες για ένα σπουδαίο φινάλε.

Ο Σλούκας με δικό του έμμεσο τρίποντο, έδωσε ανάσα στην ομάδα του με 64-59, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στους δύο πόντους (64-62) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου μπροστά στον Λεσόρ. Ο Μακίσικ σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και το 64-64 πάγωσε όλο το ΟΑΚΑ, καθώς οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν να παίρνουν το μομέντουμ. Ο Σλούκας με τέσσερις αναπάντητους πόντους, έδωσε μία ανάσα στον Παναθηναϊκό τεσσάρων πόντων (70-66), ενώ ο Ναν με βολές έγραψε το 72-66. Ο Κάνααν μείωσε με σπουδαίο τρίποντο σε 72-69, ενώ ο Μιλουτίνοφ μείωσε ακόμα περισσότερο σε 72-71. Με κάρφωμα του Σέρβου σέντερ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με τον Λεσόρ να κάνει το γκολ-φάουλ και να γράφει το 75-73.

Ο Σλούκας ήταν όλα τα λεφτά για τον Παναθηναϊκό, στα τελευταία τέσσερα λεπτά, καθώς πήρε όλες τις σωστές αποφάσεις, είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας, ενώ καταλύτης ήταν ο Παπαπέτρου με τα κρίσιμα καλάθια, που σημείωσε. Το τελικό 83-76 δίνει συνέχεια στη σειρά των τελικών, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στην έδρα του και να επιθυμεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα μπροστά στο κοινό του. Από τη μεριά του ο πρωταθλητής Ευρώπης, θα πάει στον Πειραιά για το break και την ισοφάριση της σειράς σε 2-2.