Μπάσκετ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-89: “Ερυθρόλευκο” προβάδισμα τίτλου (+videos)

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Οι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα, νίκησαν με 84-89 τον Παναθηναϊκό AKTOR και πήραν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν ζεστές πίσω από την γραμμή των 6,75, καθώς το σκορ έγινε 9-3 με εύστοχα τρίποντα από πλευράς Πίτερς και Γκριγκόνις. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με το τηλεοπτικό time out να τους βρίσκει μπροστά με 6 πόντους (11-5). Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τους “πράσινους” να έχουν προβλήματα στην δημιουργία τους, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρίσκουν λύσεις και από την front line με τον Μιλουτίνοφ.

Ο Σέρβος με δικές του προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση ήταν αυτός που οδηγούσε τον Ολυμπιακό σε ένα καλό προβάδισμα και το +9 (18-9). Ο Σλούκας με δυο τρίποντα κατέβασε την διαφορά στους 3, και το 18-15. Ο Κάνααν με μια βολή ανέβασε τον δίκτυ του σκορ στο 19-17, αλλά ο Λέσόρ έφερε το ματς στο καλάθι και το 19-17 το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” μπήκε εξαιρετικά, καθώς ο Κέντρικ Ναν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το πρώτο “πράσινο” προβάδισμα. Πόντοι και από τις δυο πλευρές έφεραν την ισορροπία και το 23-23.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μήτογλου να γίνεται κομβικός όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του. Παρόλο το γρήγορο τέμπο ο Ολυμπιακός και πάλι ήταν έτοιμος, με τον Μπαρτζώκα να απαντά με τον Μιλουτίνοφ, που έκανε πάλι την διαφορά. Το τρίτο τρίποντο του Κώστα Σλούκα έφερε τους γηπεδούχους και πάλι μπροστά με 31-29, με τους φιλοξενούμενους να έχουν απαντήσεις με το Σερβικό δίδυμο να φέρνει “τούμπα” το ματς με το καλάθι του Φίλιπ Πετρούσεφ για το 33-31.

Οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού έδειξαν να εκμεταλλεύονται την αστοχία των πρωταθλητών Ευρώπης, με τους Σέρβους ψηλούς να κάνουν τα πάντα σωστά στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το +9 (40-31) με 3 λεπτά να μένουν στο ρολόι για το ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα για το 44-34, με τον Βιλντόσα να ευστοχεί σε τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τελικώς το δεκάλεπτο στο +9 και το 46-37.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “αιώνιοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να μην κάνει εκπτώσεις στο σκοράρισμα του. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στους 14 πόντους με συνεχόμενες εύστοχες βολές του Τόμας Γουόκαπ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σε μεγάλη μέρα και τον Άλεκ Πίτερς, ο οποίος πέρα από την επίθεση που έδωσε λύσεις βοήθησε και στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός με την είσοδο του Κώστα Σλούκα κέρδισε πολλά στην δημιουργία, με την διαφορά να πέφτει στους 7 πόντους για το 58-51 υπέρ των “ερυθρόλευκων”. Ο Χουάντσο με πέντε προσωπικούς του πόντους έφερε το ματς στους 3 για το 59-56 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν και πάλι τους “πράσινους” κλείνοντας την περίοδο με το +10 και το 66-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με το ίδιο πρόσωπο όπως και στο υπόλοιπο παιχνίδι με τον Γουόκαπ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν νωρίς τα ομαδικά τους φάουλ πριν την συμπλήρωση 2 λεπτών. Οι “πράσινοι” σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους στην επίθεση, μένοντας αρκετά χαμηλά σκορ για τα δεδομένα τους, σε σχέση με αυτά που μας είχαν δείξει στα τελευταία παιχνίδια. Οι εξαιρετικές αμυντικές λύσεις των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν ξεκάθαρες, καθώς σε κανένα δεκάλεπτο δεν έχασαν το προβάδισμα τους. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα στα τελευταία 3 λεπτά, μειώνοντας στους 7 πόντους για το 79-72, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με τον χρόνο στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύσκολα καλάθια, αλλά δεν ήταν αρκετά για να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το τελικό 89-84 έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος για την συνέχεια της σειράς, κάνοντας break με το “καλησπέρα” στην σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/31 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ