Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Νίκη με Τζούρισιτς “φωτιά” (+videos)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πανσερραϊκού με σκορ 3-1, κατακτώντας τη δεύτερη νίκη του στη Super League. Με δύο υπέροχα τέρματα από τον Σέρβο μεσοεπιθετικό, ο οποίος αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή”, το «τριφύλλι» πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα με 3-1 απέναντι στον Πανσερραϊκό, αν και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, αλλά ο Τζούρισιτς έδωσε τη λύση με δύο εξαιρετικά γκολ στα τελευταία λεπτά (80’ και 89’), χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στους «πράσινους».

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο 10’ ο Τετέ άνοιξε το σκορ μετά από συνεργασία του Μπακασέτα με τον Μλαντένοβιτς.

Ο Πανσερραϊκός απάντησε γρήγορα στο 15’, όταν ο Μπετανκόρ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ωραία σέντρα του Φαρές.

Παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, οι Σερραίοι κράτησαν σθεναρά την ισοπαλία μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν ο Τζούρισιτς, που μπήκε ως αλλαγή, πέτυχε δύο γκολ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (67′ Μπάλντοκ), Ίνγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Ουναΐ (87′ Μακσίμοβιτς), Μπακασέτας, Τετέ, Πελίστρι (67′ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (87′ Τσέριν).

Πανσερραϊκός: Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Κουτσογούλας, Φαρές, Περούτζι, Στάικος, Τομάς (71′ Χατζιστραβός), Τέρζιτς (66′ Ντέλετιτς), Σαλαζάρ, Μπετανκόρ (71′ Γκίγκιτς).