Ποδόσφαιρο

ΠΑΟΚ – Χιμπέρνιαν 0-1: Ήττα στο δεύτερο φιλικό…

ΠΑΟΚ – Χιμπέρνιαν 0-1: Ήττα στο δεύτερο φιλικό, ήταν απειλητικός μόνο στο α’ μέρος

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 1-0 από την Χιμπέρνιαν στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους, με το γκολ του Μπόιλ από το 6ο λεπτό να καθορίζει το ματς. Καλύτερη η εικόνα του Δικεφάλου στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε το δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους απέναντι στη Χιμπέρνιαν. Ο Δικέφαλος ηττήθηκε 1-0 από τους Σκωτσέζους, με τον Μπόιλ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 6ο λεπτό, μετά από κακό κοντρόλ του Κοτάρσκι, έπειτα από γύρισμα του Κουλιεράκη.

Ο Λουτσέσκου χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες (+τον Σμυρλή για λίγο) και είδε την ομάδα του να δημιουργεί πολλές τελικές στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς να βρίσκει δίχτυα. Στο β’ μέρος, ο Δικέφαλος δεν απείλησε, αλλά ούτε και απειλήθηκε από την σκωτσέζικη ομάδα.

Το ματς
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με τον Ντεσπόντοβ στο 4′ να έχει την πρώτη του ευκαιρία από τα δεξιά. Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν. Ο Κουλιεράκης γύρισε στον Κοτάρσκι, ο οποίος δεν έκανε σωστό κοντρόλ, ο Μπόιλ ήταν κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Δικέφαλος είχε πλήθος τελικών στο πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 19′ ο Τάισον έκανε το δυνατό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του τερματοφύλακα της Χιμπέρνιαν. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε έξω.

Στο 29′ ήταν σειρά της Χιμπέρνιαν να γίνει απειλητική, αξιοποιώντας και τις ριπές των ανέμων, που έπνεαν στην περιοχή. Όμως, ο Κοτάρσκι δήλωνε παρών. Στο 36′ ο Ντεσπόντοβ βρήκε τον Τόμας στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ο Δικέφαλος συνέχιζε να έχει τελικές εκτός περιοχής, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο μέρος. Ο άνεμος έπεσε, αλλά μαζί και ο ρυθμός του παιχνιδιού. Ο Δικέφαλος είχε μεν την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν να γίνει απειλητικός απέναντι στην Χιμπέρνιαν. Προσπάθησε να χτίσει επιθέσεις, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει κάποια τελική.

Ο Δικέφαλος είχε μάλιστα την πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος στο 85ο λεπτό, με τον Κουαλιάτα να κάνει το ξαφνικό σουτ από τα αριστερά, αλλά τον τερματοφύλακα της Χιμπέρνιαν να αποκρούει. Έτσι, το 1-0 υπέρ των σκωτσέζων έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο α’ μέρος: Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα, Μαντί, Σβαμπ, Ντεσπόντοβ, Μουργκ, Τάισον, Μπράντον.

Η ενδεκάδα του β’ μέρους: Ταλιχμανίδης, Ότο, Θυμιάνης, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια (83′ Σμυρλής), Γκούμας, Κουαλιάτα, Σαμάτα.