ΠΑΟΚ – Φίτεσε 1-2: Φιλική ήττα στην Ολλανδία

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με το ίδιο σκορ και τον ίδιο τρόπο από τη Φίτεσε, όπως και με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Ο Σαμάτα του έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στο 11′, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο 53′ και 58′ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 2-1.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε με ήττα τα φιλικά του επί ολλανδικού εδάφους, καθώς ηττήθημε 2-1 από τη Φίτεσε, με τρόπο “καρμπόν” όπως με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ πριν από μερικές ώρες.

Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ με τον Αλί Σαμάτα στο 11′, ωστόσο οι Ολλανδοί το έφεραν τούμπα με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών. Πρόκειται για δύο πανομοιότυπες φάσεις, ήτοι γεμίσματα από τα δεξιά και κεφαλιές στη μικρή περιοχή. Ο Χούγκεφερτ στο 53′ ισοφάρισε και ο Κέρκενς στο 58′ το έφερε τούμπα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν και δύο δοκάρια στο φιλικό. Αρχικά ο Κωνσταντέλιας στο 23′ με μια πανέξυπνη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο αριστερο δοκάρι, ενώ στο 77′ ο Σαμάτα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη του επίσημη υποχρέωση είναι στις 24 Ιουλίου στην Τούμπα με τον νικητή του ζευγαριού Μπόρατς – Εγκνάτια για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Σαμάτα σκόραρε, ο “Ντέλιας” είχε κέφια
Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε από νωρίς δυνατά στο ματς, ωστόσο σε όλο το πρώτο μέρος ήταν η μόνη ομάδα που απειλούσε την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο δέκατο λεπτό όταν ο Κωνσταντέλιας πήρε την πάσα από τον Κουαλιάτα (αν και ο Ουρουγουανός πιθανότατα έψαχνε τον Σαμάτα), μπήκε στην περιοχή και βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο κίπερ της Φίτεσε, παραχώρησε κόρνερ.

Από αυτό το κόρνερ προέκυψε το γκολ του Δικεφάλου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά η οποία εξουδετερώθηκε από τον Ρουμ, αλλά ο Σαμάτα από κοντά δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει με το κεφάλι.

Τη σκυτάλη των ευκαιρίων πήρε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας. Αρχικά στο 19′ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με πανέξυπνο τελείωμα μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 37′ η προσπάθεια που επιχείρησε από τα δεξιά τη περιοχής πέρασε αρκετά άουτ.

Deja vu με τη Φίτεσε που το έφερε τούμπα σε λίγα λεπτά
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έχασε το προβάδισμα που είχε μέσα σε λίγα λεπτά, όπως ακριβώς συνέβη με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Αρχικά στο 53′ ισοφάρισε με τον Χούγκεφερτ. Ο Ντε Ρεχτ με ωραία προσποίηση και γέμισμα από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ολλανδός με το κεφάλι και την κόντρα του Βιεϊρίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ανατροπή έγινε πέντε λεπτά μετά όταν σε πανομοιότυπη φάση ο Κέρκενς μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου πήραν την μπάλα στα πόδια τους, στην προσπάθειά τους να πάρουν κάτι από το ματς. Η πιο αξιοσημείωτες φάσεις τους ήταν η κεφαλιά του Κετζιόρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 77′ ο Σαμάτα από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ κόντρα στη Φίτεσε: Τσιφτσής, Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Καμαρά, Οζντόεφ, Σμυρλής, Κωνσταντέλιας, Κουαλιάτα, Σαμάτα.

Έπαιξαν και οι: Ταλιχμανίδης, Νάσμπεργκ, Γκούμας, Θυμιάνης, Τσαούσης, Τσοπούρογλου.