ΠΑΟΚ-Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2: Προβάδισμα πρόκρισης μέσω… αέρος για τον ΠΑΟΚ

Με τρεις κεφαλιές των στόπερ του, δύο του Κουλιεράκη και μία του Εκόνγκ, ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Μπόρατς Μπάνια Λούκα, επικρατώντας με 3-2 στην Τούμπα στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Πηγή: ertsports

Μπορεί ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, ωστόσο δεν υπήρχε κάτι το αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά. Από την Μπόρατς ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Βούκοβιτς έκανε τη σέντρα, ο Κουλιεράκης απομάκρυνε, με τον Λούκιτς να πιάνει την κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από την εστία του Κοτάρσκι στο 14′. Τρία λεπτά μετά, ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης νίκησε τον Λούκιτς στον αέρα και με κεφαλιά προς τα πίσω έκανε το 1-0 στο 17′. Ωστόσο, ο διεθνής στόπερ ήταν μοιραίος λίγο αργότερα, καθώς έπεσε πάνω στον Κοτάρσκι και ακούμπησε την μπάλα με το χέρι. Με την βοήθεια του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Ερέρα έκανε το 1-1 στο 22′. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε λίγο χρόνο να συνέλθει από το σοκ της ισοφάρισης, αλλά στο 39′ ο Κουλιεράκης πήρε το… αίμα του πίσω για το πέναλτι, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Σβαμπ έκανε από αριστερά τη σέντρα, βρήκε τον Οζντόεφ που δοκίμασε το σουτ, ο Σισκόφσκι απέκρουσε, αλλά ο Κουλιεράκης ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Όμως, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι Βόσνιοι είχαν την απάντηση. Ο Βούκοβιτς έκλεψε από τον Τάισον, έκανε τη σέντρα και ο Κουλάσιν από τα δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Κοτάρσκι για το 2-2 στο 45’+3′.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα στο novasports.gr

Παρά την ψυχρολουσία στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει με τον καλύτερο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι “ασπρόμαυροι” πέρασαν μπροστά στο σκορ για τρίτη φορά στο παιχνίδι στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο Εκόνγκ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 3-2. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα. Ο ΠΑΟΚ γιατί είχε το υπέρ του σκορ και η Μπόρατς για να μην δεχθεί κι άλλο γκολ και να διατηρήσει τις ελπίδες της για ανατροπή στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Βοσνία. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και θα μπορούσαν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Η πιο σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 79′, όταν ο Τάισον μοίρασε αριστερά, με τον Κουλάσιν να προλαβαίνει τον Σαμάτα, η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Τόμας.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Πουζιγκάτσα): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέιερς, Κβρζιτς, Σκόρουπ, Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς.