Superleague

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0: Κόλλησαν στο… μηδέν

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν ανάμεσα στον “Δικέφαλο του Βορρά” και τους πράσινους δεν είχε νικητή. Το παιχνίδι, που δεν θα χαρακτηρίζεται για την ποιότητά του, τελείωσε με ισοπαλία χωρίς γκολ.

Πηγή: ertsports.gr

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, ασκώντας πίεση στον Παναθηναϊκό σε όλο το γήπεδο. Στο 10ο λεπτό, οι “ασπρόμαυροι” πλησίασαν το 1-0 όταν ο Μπάμπα έδωσε πάσα στον Σβάμπ, αλλά η εξαιρετική απόκρουση του Ντραγκόφσκι κράτησε το σκορ στο 0-0. Στο 14ο λεπτό, ο Τσάλοφ είχε νέα ευκαιρία, αλλά πάλι ο Πολωνός τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά. Στο 24ο λεπτό, ο Μπάμπα δημιούργησε ακόμα μία ευκαιρία, αλλά ο Κωνσταντέλιας δεν κατάφερε να βρει την πορεία της μπάλας. Στο 40ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη, αλλά η παρέμβαση του Μιχαηλίδη έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Παναθηναϊκό, με τον Ιωαννίδη να πασάρει στον Πελίστρι, αλλά ο Ουρουγουανός αστόχησε από κοντά.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τετέ δοκίμασε τον Κοτάρσκι με ένα βολέ, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας μπλόκαρε. Στο 53ο λεπτό, ο Κοτάρσκι βρήκε έξυπνα τον Τάισον στην πλάτη της άμυνας, αλλά οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού αντέδρασαν γρήγορα. Στο 66ο λεπτό, η μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Παναθηναϊκό όταν ο Τετέ πλάσαρε τον Κοτάρσκι, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας είπε και πάλι «όχι». Στη συνέχεια, ο Σβάμπ έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι είχε και πάλι την απάντηση, παραχωρώντας κόρνερ. Στο 90+3′, ο Παναθηναϊκός πλησίασε τη νίκη με μια σέντρα του Αράο και τελείωμα του Ιωαννίδη, αλλά ο Κοτάρσκι έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και κράτησε το 0-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (76′ Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (76′ Ντεσπότοφ), Τάισον, Τσάλοφ (67′ Σαμάτα)
Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Βαγιαννίδης, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Μακσίμοβιτς, Μπακασέτας (78′ Τζούρισιτς), Πελίστρι (78′ Μαντσίνι), Τετέ (78’Ουναΐ), Ιωαννίδης