Πήρε τερματοφύλακα η Κηφισιά, φιλικό αδελφοποίησης με Αστέρα Καισαριανής

Σε απόκτηση τερματοφύλακα προχώρησε η Κηφισιά. Μια προφανώς στοχευμένη κίνηση ενίσχυσης της συγκεκριμένης θέσης. Απέκτησε τον 21χρονο Παναγιώτη Αυγερινό που έμεινε ελεύθερος το καλοκαίρι από το Διαγόρα Ρόδου. Κι όμως το βιογραφικό του είναι πλουσιότατο!!!
Ξεκίνησε από τον ΠΑΟΚ, από τον ΠΑΟΚ 17 πήγε Πανιώνιο Κ19, Πανιώνιο ανδρική ομάδα, Τριγλία Ραφήνας, Αήττητος Σπάτων, Βόλος και Διαγόρας. Ψάχνει… Ιθάκη, στην Κ19 του Βόλου είχε 21 συμμετοχές, έπαιξε 3 ματς με Βόλο στην Α΄ Εθνική και πέρυσι 9 με Διαγόρα στη SL2.
Φιλική νίκη την Τετάρτη επί του Αστέρα Καισαριανής 4-2 σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» και είχε χαρακτήρα αδελφοποίησης των δυο σωματείων, όπως σχετικά γράψαμε χθες.

Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να επισημοποιήσουν τη συνεργασία και κοινή τους πλεύση… Η αδελφοποίηση επισφραγίστηκε στην ανάπαυλα της φιλικής αναμέτρησης, με τον πρόεδρο της ΠΑΕ Κηφισιά, κ. Χρήστο Πρίτσα, και τον αντιπρόεδρο του Αστέρα Καισαριανής, κ. Άκη Κικιδάκη, να αναφέρονται στη συγκεκριμένη κίνηση από τους δύο συλλόγους και να σημειώνουν τη σημασία της.
Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Αστέρας Καισαριανής άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Ρέτζο. Η Κηφισιά αντέδρασε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε καλές ευκαιρίες με τον Μίλερ (10′) και τον Παυλάκη (13′), πριν φτάσει στην ισοφάριση με τον Παντελίδη, ο οποίος έκανε άψογο πλασέ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στο 19ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Κηφισιά έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, με τον Σιλά (48′) και τον Παντελίδη (49′), αλλά ο Αστέρας Καισαριανής ήταν αυτός που σκόραρε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ραχήμ στο 54ο λεπτό. Κι εδώ όμως, η απάντηση της Κηφισιάς ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα (56′) ο Παντελίδης πέτυχε το δεύτερο τέρμα του με καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίλερ.

Στο 66′ ο Μιχελής είπε “όχι” στον Παντελίδη σε τετ α τετ, αποτρέποντας έτσι το χατ-τρικ του επιθετικού της Κηφισιάς. Οι παίκτες του Σεμπαστιάν Λέτο είχαν την υπεροχή και εν τέλει έφτασαν στη φιλική επικράτηση χάρη στα γκολ που πέτυχαν ο Μάναλης (85′) και ο Μεντόσα (91′) με κεφαλιά και πλασέ, αντίστοιχα.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λέτο): Αυγερινός (46′ Ρόμπερτς), Σπίνος (70′ Μποτία), Χαχούλης (70′ Σωτηράκος), Μαζουλουξής (70′ Σόουζα), Σιλά (70′ Ρότσα), Σμπώκος (80′ Φαϊτάκης), Πέιος (70′ Έμπο), Πόθας (70′ Κωνσταντακόπουλος), Μίλερ, Παυλάκης (70′ Μεντόσα), Παντελίδης (70′ Μάναλης).