Πρεμιέρα με ήττα για την Παναχαϊκή από την ΑΕΚ Β’ (+videos)

Η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να ξεκινήσει θετικά τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από την ΑΕΚ Β’. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» απέσπασαν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη. Βασικός και αρχηγός για την ΑΕΚ Β’ ήταν ο Κώστας Γαλανόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε για 75 λεπτά, έχοντας μια θετική εμφάνιση.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2, χάνοντας 0-1 από την ΑΕΚ Β’ μέσα στην έδρα της. Η ΑΕΚ Β’, εμφανώς πιο προετοιμασμένη, έλεγξε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να αντεπιτεθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ένα λάθος γύρισμα του Ζαμόρα στο 64΄ έδωσε την ευκαιρία στον Σόσα να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Παρά τις προσπάθειες της Παναχαϊκής να ισοφαρίσει, με ευκαιρίες του Ντε Τομάς και του Τραορέ, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Τελικά, η ΑΕΚ Β’ πανηγύρισε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, ενώ η Παναχαϊκή έμεινε χωρίς βαθμούς, παρά τις προσδοκίες για ένα δυνατό ξεκίνημα στη σεζόν.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Ζαμόρα, Μπεξαβάνος, Καραγιάννης (46′ Τραορέ), Λυμπεράκης (81′ Μασούρας), Πανάγου, Ζέκοφ, Κοζορώνης, Ρόβας (46′ Ντε Τόμας), Νίλι, Πατρινός (27′ λ,τ Λεσάι).
ΑΕΚ Β (Κούστας): Αγγελόπουλος, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλίδης, Κανελλόπουλος (43′ λ.τ Ρουκουνάκης), Κατσικάς (58′ Σόσα), Μαρούτσης, Γαλανόπουλος (76′ Κολιμάτσης), Νίνο, Γκολφίνος (46′ Ντοναλντόνι), Θεοδωρίδης (58′ Παυλάκης).