Πρώτη νίκη για Ηρακλή, “διπλό” Παναργειακού στην Τρίπολη (+videos)

Ο Ηρακλής σημείωσε την πρώτη του νίκη για φέτος, επικρατώντας 1-0 του Εθνικού Κεραμιδίου, ενώ ο Μακεδονικός διέλυσε την Καβάλα με το εντυπωσιακό 4-2, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου. Την ίδια στιγμή, ο Παναργειακός πέρασε «αέρας» από την Τρίπολη, επικρατώντας με 1-3 σε ένα κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο Ηρακλής πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League 2, επικρατώντας δύσκολα με 1-0 του νεοφώτιστου Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο «Καυταντζόγλειο». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο κεντρικός αμυντικός Διαμαντής στο 73ο λεπτό, χαρίζοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στον Α’ όμιλο, ο Μακεδονικός νίκησε την Καβάλα με 4-2 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε με 2-0 πριν το 20λεπτο, με την Καβάλα να μειώνει το σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μακεδονικός αντέδρασε άμεσα, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ, ενώ παρά την προσπάθεια της Καβάλας, ο Τοπαλίδης με απευθείας φάουλ στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στον Β’ όμιλο, ο Παναργειακός κατάφερε να φύγει με νίκη από την Τρίπολη, επικρατώντας με 3-1 της δεύτερης ομάδας του Αστέρα. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντιαλό άνοιξε το σκορ στο 42’, και λίγο αργότερα ο Καμπράν έκανε το 0-2 με πέναλτι στο 45’. Ο Αστέρας μείωσε με τον Κωστέα στο 51’, αλλά ο Τσιράκης στο 81’ σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Παναργειακού.

Εν τω μεταξύ, το Αιγάλεω πέτυχε νίκη 1-0 επί των Χανίων με γκολ του Μπάμπη στο 75’, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νωρίτερα η Καλαμάτα είχε επικρατήσει δύσκολα με 1-0 της Παναχαϊκής με γκολ του Παμλίδη στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική