Serie A : Τι έγινε στην Ιταλία (+videos)

Η Λάτσιο πανηγύρισε τη πρώτη νίκης της σεζόν, με την ομάδα του Μπαρόνι να επικρατεί με 3-1, δείχνοντας άμεση αντίδραση μετά το πολύ γρήγορο τέρμα της Βενέτσια.

Στη πρεμιέρα της Sierra 1 η Λάτσιο εμφανίστηκε αρκετά έτοιμη και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Βενέτσια. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έμεινα με το καλημέρα πίσω στο σκορ, ωστόσο με μεθοδικότητα και ψυχραιμία κατάφερναν να κάνουν την ανατροπή.

Η Βενέτσια ξεκίνησε με ένταση την αναμέτρηση και μάλιστα αιφνιδίασε τη Λάτσιο, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Άντερσεν σκόραρε για το 0-1 σημαδεύοντας τη δεξιά πλευρά του τέρματος δίπλα στο δοκάρι. Η απάντηση ήταν γρήγορη από την πλευρά της ομάδας του Μάρκο Μπαρόνι. Στο 11΄ισοφάρισε η Λάτσιο με τον Καστεγιάνος να κλέβει τη μπάλα έπειτα από την αποτυχημένη προσπάθεια των αμυντικών της Βενέτσια να απομακρύνουν και σκόραρε για το 1-1.

Μάλιστα, ο Καστεγιάνος βρέθηκε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα, με τον ίδιο να πιάνει δυνατή κεφαλιά προς την κάτω αριστερή γωνία, με τον αντίπαλο όμως τερματοφύλακα να εκτινάσσεται και να αποσοβεί το 2-1. Μετά από αυτή την φάση, επήλθε η ισορροπία στο παιχνίδι, με τον ρυθμό να πέφτει.

Παρόλα αυτά, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου Τζακάνι έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Λάτσιο εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Σβέρκο.

Στο δεύτερο μέρος της του αγώνα, οι Λατσιάλι προσπάθησαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με τον Κατεγιάνος να δοκιμάζει σουτ από το σημείο του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα Βενέτσια, όμως να είναι σε ετοιμότητα. Από τη στιγμή που το γκολ δεν ερχόταν για τη Λάτσιο, η ομάδα φάνηκε να διαχειρίζεται το υπέρ της σκορ, με αποτέλεσμα να περάσουν αρκετά λεπτά δίχως να προκύψουν αξιόλογες φάσεις για τις δύο ομάδες εκατέρωθεν.

Μία σπίθα ανατροπής άναψε στο 79΄ για τη Βενέτσια, ωστόσο η ευκαιρία του Χάπς πήγε ανεκμετάλλευτη και τη μπάλα μάζεψε ο Προβεντέλ. Βέβαια, με το αυτογκόλ που σημείωσε ο Αλτάρε στο 81′ τα όποια όνειρα των παικτών της Βενέτσια έσβησαν οριστικά, με την Λάτσιο να πανηγυρίζει εν τέλει μία νίκη με ανατροπή και να παίρνει το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Να σημειωθεί πως παράλληλα με αυτό τον αγώνα, διεξαγόταν το Ρόμα-Κάλιαρι, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Πάρμα – Φιορεντίνα 1-1 (22′ Ντένις, 35′ Πονγκράσιτς)
  • Τζένοα – Ίντερ 2-2 (20′ Βολιάκο 90+5′ Μεσίας, 30′,82′ Τουράμ)
  • Έμπολι – Μόντσα 0-0
  • Μίλαν Τορίνο 2-2 (20′ Τιάο, 68′ Ζαπάτα, 89′ Μοράτα, 90+5′ Οκαφόρ)
  • Βερόνα – Νάπολι 3-0 (50′ Λιβραμέντο, 75′, 90+4′ Μοσκιέρα)
  • Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1 (57′ Ορσολίνι, Χιανέτι 68′)
  • Κάλιαρι – Ρόμα 0-0
  • Λάτσιο – Βενέτσια 3-1 (3′ Άντερσεν, 11′ Καστεγιάνος, 44′ Τζακάνι, 81′ αυτογκόλ Αλτάρε)
  • 19/8 19:30 Λέτσε – Αταλάντα
  • 19/8 21:45Γιουβέντους – Κόμο