Ποδόσφαιρο

Σκωτία-Ουγγαρία 0-1: Συνεχίζει να ελπίζει με buzzer beater Τσόμποτ η Ουγγαρία(+videos)

Η ομάδα του Μάρκο Ρόσι πέτυχε μια σημαντική νίκη με 1-0 απέναντι στη Σκωτία και διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, παρά το ότι έχει μόλις 3 βαθμούς.

Η αναμέτρηση στη Στουτγκάρδη ξεκίνησε με πολλές μονομαχίες στο κέντρο, χωρίς πολλές φάσεις στα πρώτα λεπτά. Η Σκωτία είχε την κατοχή της μπάλας, με τους Ούγγρους να αμύνονται στο δικό τους μισό, προσπαθώντας να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Οι Ούγγροι επιδίωξαν να κόψουν τον ρυθμό των Σκωτσέζων, κάνοντας σκληρά φάουλ στη μεσαία γραμμή. Η Σκωτία φαινόταν αγχωμένη, καθώς η Ελβετία προηγούνταν της Γερμανίας στο άλλο ματς του ομίλου. Στο 40ο λεπτό, η Ουγγαρία είχε καλή ευκαιρία με εκτέλεση φάουλ του Σομποσλάι στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Όρμπαν έπιασε κεφαλιά που βρήκε το δοκάρι του Γκαν. Το ημίχρονο έληξε με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν και πάλι λίγες. Η πρώτη σημαντική στιγμή ήρθε στο 65ο λεπτό, όταν ο Ντάρνταϊ έπιασε κεφαλιά που πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Σκωτίας. Στο 69ο λεπτό, το στάδιο πάγωσε με τον σοβαρό τραυματισμό του Βάργκα, που αποχώρησε με φορείο μετά από σύγκρουση με τον Γκαν. Η Ουγγαρία ήταν φανερά επηρεασμένη από τον τραυματισμό, με την απόδοσή της να πέφτει. Η δράση κορυφώθηκε στα τελευταία 10 λεπτά, με τον Σομποσλάι να απειλεί δύο φορές στο 90+1′, αλλά ο Γκαν απέκρουσε.
Στο φινάλε απέκτησε μια άγρια ομορφιά το ματς και οι Ούγγροι το πήραν στο τέλος με τον Τσόμποτ.
Οι σκωτσέζοι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, ενώ οι Ούγγροι ελπίζουν να είναι στις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χάνλεϊ, Χέντρι, ΜακΚένα, Ρόμπερτσον, Ράλστον (83′ ΜακΛίν), ΜακΤόμινεϊ, Γκίλμουρ (83′ Κρίστι), ΜακΓκρέκορ, ΜακΓκίν (76′ Άρμστρονγκ), Άνταμς (76′ Σάνκλαντ)

Ουγγάρια (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Όρμπαν, Ντάρνταϊ (74′ Σαλάι), Μπότκα, Στάιλς (61′ Νάγκι), Μπόλα, Σέιφερ, Κέρκεζ, Σομποσλάι, Σαλάι, Βάργκα (74′ Άνταμ)