SL2: Δύσκολα η Λάρισα 2-1 την δυνατή Καβάλα στην πρεμιέρα (+videos)

SL2: Δύσκολα  η Λάρισα  2-1 την δυνατή Καβάλα στην πρεμιέρα (+videos)

Τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Καβάλα επιβεβαίωσε η ΑΕΛ, που αν και δύσκολα και μάλιστα με ανατροπή κέρδισε με 2-1 την ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη και πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα της Super League 2.

Τα γκολ για τους Λαρισαίους πέτυχαν οι Κάρλος Ακόστα και Τάσος Κρητικός, ενώ το σκορ στο ματς άνοιξε για την Καβάλα στο 45+2′ ο Φίλιππος Δημητριάδης.

Το ματς

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που έψαχνε το γκολ από το ξεκίνημα του ματς, φτάνοντας μάλιστα κοντά στο να ανοίξει το σκορ με καταπληκτικό ψαλιδάκι του Μωραΐτη στο 21′, το οποίο ωστόσο απέκρουσε ενστικτωδώς ο Αστράς.

Παρά τις 10 τελικές των γηπεδούχων, οι τέσσερις εκ των οποίων κατέληξαν εντός εστίας, η Καβάλα ήταν αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Ο Δημητριάδης με τρομερό σλάλομ, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της εστίας του Περντρέου.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο επιθετικός μονόλογος της ΑΕΛ έφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Ακόστα με κεφαλιά στο 63′ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Ο Μεξικανός φορ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του πορτιέρε των φιλοξενούμενων και με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά η θεσσαλική ομάδα έκλεισε στα καρέ της την Καβάλα και κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή στο 89′ με δράστη τον Κρητικό.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Περντρέου, Γιόχανσον (46′ Τριμμάτης), Βαφέας, Ηλιάδης, Κοσσονού, Μπαριέντος, Κ. Παπαγεωργίου (88′ Γιαξής), Ακόστα (80′ Στίνα), Πασάς, Μούργος (67′ Κρητικός), Μωραΐτης (67′ Φατάι).

ΚΑΒΑΛΑ (Νίκος Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης, Ίτσιος, Κατσούρρι (85′ Δαλιανόπουλος), Δημητριάδης, Γαβριηλίδης, Σπανουδάκης (58′ Πόποβιτς), Πάσαγκιτς (79′ Αναστασόπουλος), Κασέμι (58′ Μέτσε), Εμπούκα, Παπαδόπουλος .