Ειδήσεις

Στο 0-0 ο Asteras AKTOR (!) με την… Athens Kallithea

Στο 0-0 ο Asteras AKTOR με την Athens Kallithea στην «πρόβα τζενεράλε» εν’ όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος

Το απόγευμα της Κυριακής (11/08) ο Asteras AKTOR «φιλοξένησε» στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε φιλικό ματς την Athens Kallithea, σ’ ένα ματς το οποίο αποτέλεσε «πρόβα τζενεράλε» για την πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα της Super League 1. Μια φιλική αναμέτρηση προπονητικού παρ’ όλα αυτά χαρακτήρα που ολοκληρώθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Σε ότι αφορά τον αγωνιστικό τομέα στο πρώτο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία του Asteras AKTOR δημιουργήθηκε στο 39′, αλλά μετά την ατομική προσπάθεια του σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Ο Μπαρτόλο είχε ακόμη μία τελική προσπάθεια στο 45′ με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Athens Kallithea.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Asteras AKTOR απείλησε σε περισσότερες περιπτώσεις. Στο 47′ το εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση του Καλτσά έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο 56′ η κεφαλιά του Γιαμπλόνσκι έφυγε άουτ, όπως και τα σουτ του Ρεγκίς στο 57′ και στο 66′. Στο ενδιάμεσο Καστάνιο δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι στο γύρισμα του Ρεγκίς.

Στο 88′ δημιουργήθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Ρέτζιτς να κάνει το γύρισμα και τον Μάντζη να μην καταφέρνει να βρει τον στόχο.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 11/08/2024 (19:30).
ΑΣΤΕΡΑΣ AKTOR (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλχο (80′ Γκαρσία), Χουχούμης (80′ Άλβαρες), Τριανταφυλλόπουλος, Καστάνιο, Μούμο (69′ Τζανδάρης), Γιαμπλόνσκι (69′ Ρέτζιτς), Καλτσάς (69′ Ζουγλής), Μπαρτόλο (69′ Φαράι), Παλάσιος (46′ Ρεγκίς), Άνταμ (69′ Μάντζης).
ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν (63′ Γκέλιος), Πασαλίδης (46′ Iσιμά Μιρέν), Μεχία (80′ Τσιβελεκίδης), Μότοκ (80′ Μεχία), Σοΐρι (46′ Μανθάτης), Καινούργιος (63′ Χάνουσεκ), Ντιμπά (63′ Μουστακόπουλος), Ματίγια (63′ Μερκάτι), Μουτίνιο (80′ Βαλμπουενά), Ντεμέτριους (46′ Βασιλόγιαννης), Ουλντρίκις (63′ Λουκίνας).