Στο φινάλε ήρθε το γκολ για τη Λάρισα, 1-0 την Κηφισιά, στο φιλικό της… κορυφής (+video-pics)

Στο φινάλε ήρθε το γκολ για τη Λάρισα, 1-0 την Κηφισιά,  στο φιλικό της… κορυφής (+video-pics)

Σπουδαίο φιλικό διεξήχθη στο AEL FC Arena ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Κηφισιά, δυο ομάδες που έχουν πρωταγωνιστικές βλέψεις στο πρωτάθλημα της SL2, στο βορρά η ΑΕΛ, στο νότο η Κηφισιά. Και οι δυο οργανώθηκαν, στήθηκαν για να διεκδικήσουν την κορυφή και η μεταξύ τους αποψινή αναμέτρηση είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, H αγωνιστική ισορροπία των δυο ομάδων, πιστοποίησε τη δυναμική τους, η Λάρισα, πήρε τελικά τη νίκη, δείχνοντας περισσότερο πείσμα, έστω και στο 89΄με σκόρε τον Κώστα Παπαγεωργίου. Οι δυο προπονητές είδαν σημαντικά πράγματα που θα αξιολογήσουν ανάλογα στη συνέχεια.

To γκολ της ΑΕΛ:

Οι «βυσσινί» απώλεσαν περισσότερες ευκαιρίες και θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει νωρίτερα το σκορ. Είχαν τον έλεγχο απέναντι σε μια καλή και εξίσου ανταγωνιστική ομάδα που έπαιξε περισσότερο τακτική. Η επιθετική πίεση όπως προαναφέραμε των γηπεδούχων καρποφόρησε στο φινάλε, το ζεστό χειροκρότημα  εισέπραξαν οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη από τον κόσμο που έδωσε βροντερό παρών.

Σουτ του Σωτηράκου για την Κηφισιά πάνω από τα δοκάρια στο 3ο λεπτό.

Σέντρα από τα δεξιά του Μούργου για την ΑΕΛ κεφαλιά Βαφέα μπλοκάρει ο Νικοπολίδης στο 6ο λεπτό.

Μετά από πάσα του Μούργου βγαίνει μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη ο επιθετικός της ΑΕΛ, Παναγιώτης Μωραΐτης κάνει το σουτ μόλις άουτ στο 11ο λεπτό.

Σουτ εκτός περιοχής για την ΑΕΛ με τον Τριμμάτη λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 39ο λεπτό.

Σουτ του Στίνα για την ΑΕΛ απέκρουσε στην αριστερή γωνία του σε κόρνερ ο Νικοπολίδης στο 42ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση φάουλ για την Κηφισιά γύρισμα του Μποτία στον Σωτηράκο που κάνει το σουτ μόλις άουτ στο 49ο λεπτό.

Εκτέλεση φάουλ με σέντρα για την Κηφισιά ο Ρότσα άστοχα άουτ στο 55ο λεπτό.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου στο 89ο λεπτό.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος (66′ Περντέου), Τριμμάτης (66′ Θ. Παπαγεωργίου), Κοσσονού (66′ Παπαδόπουλος), Βαφέας (66′ Στάμου), Ηλιάδης (66′ Γιανναράκης), Οικονόμου (66′ Παναγιωτίδης), Μπαριέντος (66′ Γιαξής), Μούργος, Στίνα (46′ Κ. Παπαγεωργίου), Πασάς (66′ Φατάι), Μωραΐτης (66′ Γραββάνης).

Κηφισιά (Σεμπάστιαν Λέτο): Νικοπολίδης, Κωνσταντόπουλος, Νταβίντ, Ρότσα, Μποτία, Παντελίδης, Εμπό, Σωτηράκος, Πέιος, Σόουζα, Μάναλης.

Έπαιξαν ακόμα για την Κηφισιά και οι Μιούλερ, Σιλά, Σμπώκος, Μαζουλουξής, Παυλάκης, Χαχούλης, Σπίνος.