Super League 2: Ούτε τώρα νίκη για τον Ηρακλή που κόλλησε με την Καβάλα, το απόλυτο η ΑΕΛ (+ videos)

Η ΑΕΛ πέρασε και από την Πιερία και διατηρεί το απόλυτο στη Super League 2, ενώ ο Ηρακλής δεν πέτυχε ούτε τώρα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς κόλλησε στο 1-1 με την Καβάλα.

Ο Ηρακλής έμεινε για μια ακόμα αγωνιστική μακριά από τα τρίποντα, καθώς αυτή τη φορά κόλλησε στο (1-1) με την Καβάλα στη Χαλάστρα, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα του Α’ όμιλο της Super League 2.

Οι αργοναύτες ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο 34ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο. Ο Χιμένεθ είδε τον Αστρά να τον σταματάει σε δύο καλές περιπτώσεις, ενώ και ο Μάντιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Στουρνάρα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής ήταν εκείνος που πίεζε διαρκώς τα καρέ της Καβάλας και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με την κεφαλιά του Τσιριγώτη στο 74′. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ηρακλής (Οφρυδόπουλος): Στουρνάρας, Κιβρακίδης, Τασουλής (46′ Αναστασίου), Σιδεράς, Διαμαντής, Χάμοντ (69′ Ντουκουρέ), Μπελμόντ, Χριστοδουλόπουλος (46′ Κούστα), Μπερτόλιο (46′ Καλουτσικίδης), Χιμένεθ, Τσιριγώτης.

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης, Ίτσιος, Δαλιανόπουλος, Πάσαγκιτς, Μέτσε (83′ Π. Δερμιτζάκης), Γαβριηλίδης, Δημητριάδης (59′ Αναστασόπουλος), Ομπιόχα (67′ λ.τ Α. Δερμιτζάκης), Μάντιτς (59′ Κασέμι), Παπαδόπουλος (84′ Γκέκας).

Η ΑΕΛ νίκησε με ανατροπή στην Κατερίνη

Η ΑΕΛ νίκησε τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου εκτός έδρας και διατήρησε το απόλυτο στη Super League 2, αν και δυσκολεύτηκε. Ο Κόλα έδωσε το προβάδισμα στο σκορ για τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι βυσσινί ωστόσο ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν με πέναλτι του Πασά στο 47′. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε την ανατροπή με κεφαλιά στο 60ο λεπτό (2-1). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μωραΐτης στις καθυστερήσεις.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα (76′ Τσουμάνης), Β. Τουλίκας (64′ Μακρυδάκης), Κλιγγόπουλος, Μιγένγκα, Κατσαβάκης, Κριμιτζάς (69′ Γ. Τουλίκας), Κόκκορης (64′ Φωκαΐδης), Πανίδης, Κρυεμάδι, Νότας (76′ Τουκάν).

ΑΕΛ (Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (86′ Γιόχανσον), Βαφέας, Στάμου, Κοσσονού (76′ Γ. Παπαδόπουλος), Μπαριέντος, Παναγιωτίδης (37′ Μούργος), Κ. Παπαγεωργίου, Πασάς (76′ Μωραΐτης), Στίνα, Κρητικός (46′ Ακόστα).