Τσεχία-Τουρκία 1-2: Οι μαχητικοί Τσέχοι πλήρωσαν τις αποβολές, στους 16 η Τουρκία (+videos)

Η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα κατάφερε να επικρατήσει της μαχητικής Τσεχίας με σκορ 2-1, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή της στους “16” του Euro 2024.

Η Τσεχία ένιωσε έντονη πίεση από την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς η Γεωργία είχε ήδη σκοράρει εναντίον της Πορτογαλίας, αφήνοντάς τους εκτός διοργάνωσης. Οι μεγάλες φάσεις έλειπαν στο πρώτο μέρος, με τους Τσέχους να προσπαθούν να βρουν χώρους ενώ η Τουρκία κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για την Τσεχία, όταν ένα φάουλ από τα αριστερά σχεδόν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα Γκιονόκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουρκία άρχισε δυνατά, με τον Γιλμάζ να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 47′, αλλά ο Στανέκ τον σταμάτησε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσαλχάνογλου σκόραρε με ένα όμορφο πλασέ, βάζοντας την Τουρκία μπροστά με 1-0. Η Τσεχία έπεσε αγωνιστικά, ενώ η Τουρκία έλεγχε το παιχνίδι και επιβράδυνε τον ρυθμό.

Στο 66ο λεπτό, η Τσεχία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σούτσεκ να σκοράρει, κερδίζοντας την άμυνα της Τουρκίας. Ωστόσο, η Τουρκία βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση καθώς οι Τσέχοι άφηναν κενά στην άμυνα τους. Στο τέλος, ο Τοσούν ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-1, χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην Τουρκία.

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στανέκ (55′ Κόβαρ), Χολές, Χράνατς, Κρέιτσι, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Μπαράκ, Πρόβοντ (75′ Λινγκρ), Γιούρασεκ (81′ Γιούρασεκ), Τσιτίλ (Κούχτα), Χλόζεκ (55′ Τσόρι)

Τουρκία (Βιντσέντσο Μοντέλα) : Γκιονόκ, Μουλντούρ, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Καντιόγλου, Γιούκσεκ, Όζτσαν, Γκιουλέρ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ, Γιλμάζ.