Βόλεϊ

Βαρόμετρο η εμφάνιση Χανδρινού στη νίκη της Εθνικής, 1-3 τη Β. Μακεδονία για το Ευρωβόλεϊ

Καθοριστική όπως καταγράφει το ρεπορτάζ του αγώνα και επισήμανε στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Χριστοφιδέλης, ήταν η εμφάνιση του καλαματιανού Άρη Χανδρινού (στη φωτό δεξιά, αριστερά ο αδερφό τους Σπύρος), στη νίκη της Ελλάδας με 1-3 επί της Β. Μακεδονίας, στα Σκόπια στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωβόλεϊ. Τόσο ο Χανδρινός, όσο και ο Ανδρεόπουλος, όταν μπήκαν στο παιχνίδι, μετά το καταστροφικό πρώτο σετ που η Ελλάδα ηττήθηκε 25-15, έφεραν ηρεμία στην  ομάδα, που αντέδρασε, γύρισε το ματς και κέρδισε 1-3. Κορυφαίος επιθετικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Μούχλιας (19/28, 4 μπλοκ, 1 άσο).

Η είσοδος του Χανδρινού, πρόσφερε πολλά στο αμυντικό τομέα, με ηρεμία και αυτοσυγκέντρωση ο ικανότατος πρώην παίκτης της Καλαμάτας ’80, αγωνιζόμενος λίμπερο, ανέκρουσε την έντονη πίεση των γηπεδούχων από το πρώτο σετ και έδωσε ρυθμό σταδιακά στην ομάδα του που έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Ερωτηθείς ο κόουτς Χριστοφιδέλης για το πόσο οι αλλαγές Χανδρινού και Ανδρεόπουλου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην θετική για την Ελλάδα εξέλιξη του παιχνιδιού, απάντησε: «Στο πρώτο σετ μας πίεσαν πολύ οι Σκοπιανοί, είχαν καλές στιγμές. Και από τη στιγμή που έχουμε επιλογές στον πάγκο και κάποια παιδιά δυσκολευόταν γιατί να μη δώσουμε λύσεις στην ομάδα; Αυτό κάναμε, βρήκαμε ρυθμό και ηρεμία και όταν παιζόταν βόλεϊ ήμασταν πολύ ανώτεροι».

Για την ιστορία καταστροφικό ήταν πρώτο σετ με 25-15 με 9 λάθη, 4 άσους και μόλις ένα τάιμ άουτ. Με ακραίο τον Ανδρεόπουλο ξεκίνησε το δεύτερο σετ και λίμπερο τον Χανδρινό και η Ελλάδα ισοφάρισε 1-1 με 18-25, ίδια η σύνθεση στο τρίτο σετ 23-25, μπροστά η Εθνική στα σετ 1-2 και σχετικά εύκολα 20-25 στο 4ο σετ και τελικό σκορ 1-3..

Ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής ανδρών στον 6ο προκριματικό όμιλο θα διεξαχθεί την Πέμπτη (29/8, 20:30, Κλειστό Νεάπολης Λάρισα) και θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ3.

Τα σετ: 1-3 (25-15, 18-25, 23-25, 20-25) σε 109′

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Πρωτοψάλτης 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες), Μούχλιας 24 (19/28 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (3/7 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 1 (1/1 επ., 25% υπ. – 0% άρστες), / Τζιάβρας (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Χανδρινός (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Κασαμπαλής, Ανδρεόπουλος 12 (11/19 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 33% άριστες), Μανδηλάρης.