Βέλγιο-Ρουμανία 2-0: Δυναμικό παρόν από τους Βέλγους (+videos)

Οι “κόκκινοι διάβολοι” εκπλήρωσαν την αποστολή τους κόντρα στη Ρουμανία, κατακτώντας τη νίκη με σκορ 2-0. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε αναστάτωση στον 5ο όμιλο του Euro 2024, δημιουργώντας τετραπλή ισοβαθμία.

Οι Βέλγοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και από την αρχή πίεσαν την άμυνα της Ρουμανίας. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Λουκάκου και ο Ντοκού αντάλλαξαν την μπάλα, και ο πρώτος έδωσε στον Τίλεμανς, ο οποίος με ένα όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν γρήγορα και σχεδόν ισοφάρισαν στο 5ο λεπτό, όταν ο Μάριν έκανε σέντρα και ο Μπούρκα έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Καστέλς απέκρουσε σε κόρνερ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” συνέχισαν να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας και να δημιουργούν ευκαιρίες. Στο 14ο λεπτό, ο Λουκάκου έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπάνκου παρενέβη και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Στο 18ο λεπτό, ο Λουκεμπάκιο έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Νίτα απέκρουσε το πλασέ του. Ο Ντοκού ήταν δραστήριος από την αριστερή πλευρά και στο 31ο λεπτό δοκίμασε να σκοράρει, αλλά ο Νίτα τον σταμάτησε. Οι Ρουμάνοι απείλησαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μαν να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ στο 37ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο Καστέλς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρουμάνοι δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο πρώτο λεπτό, με τον Ντένις Μαν να σουτάρει, αλλά ο Καστέλς μπλόκαρε. Στο 52ο λεπτό, ο Ντε Μπρόινε έκανε ένα πλασέ εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λουκάκου έδωσε στον Ντε Μπρόινε, που εξαπέλυσε δυνατό σουτ, αλλά ο Νίτα απέκρουσε. Στο 64ο λεπτό, ο Ντε Μπρόινε έδωσε στον Λουκάκου, που πλάσαρε σωστά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ μετά από έλεγχο στο VAR.

Οι Ρουμάνοι το πάλεψαν και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθειά τους να πάρουν κάτι στο ματς. Ωστόσο οι Βέλγοι το καθάρισαν χάρη στο γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 80ο λεπτό, με το οποίο πήραν το τρίποντο.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς, Καστάν, Φαές, Βερτόνγκεν, Ντοκού (72′ Καράσκο), Τεάτ (77′ Ντεμπάστ), Τίλεμανς (72′ Μανγκαλά), Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56′ Τροσάρ), Λουκάκου.

Ρουμανία (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου (90′ Σορέσκου), Ντραγκούσιν, Μπούρκα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν (68′ Ολάρου), Ραζβάν Μάριν, Στάντσιου, Μιχάιλα (68′ Χάτζι), Μαν, Ντράγκους (81′ Άλιμπεκ).